Hideg meggyleves
Hozzávalók(4): ½ kg meggy (lehet mélyhűtött is)1/2 csomag vaníliás pudingpor.2 tojás sárgája 1 ek liszt, 3dl,tejszín, 5 db szegfűszeg,3-4 cm-es egész fahéj,3-4 ek cukor,1 vaníliás cukor,nagyon kevés só,1 citromkarika,citromlé,
Elkészítés: Kb,1,5lhideg vízbe feltesszük főni a szegfűszeget,a fahéjat,a citromkarikát és a cukrot. Nagyon pici sót is teszünk bele. Közben a tojás sárgákat a pudingporral,a kanál liszttel,a vaníliás cukorral elkeverjük és hozzáadjuk a tejszín felét. Mikor a fűszerek már kiadták aromájukat, leszűrjük és ebben főzzük meg a meggyet. Mikor a meggy már megfőtt de a leves nem forr, szűrőn át hozzáadjuk a keveréket,úgy hogy először pár merőkanállal kiszedünk hozzá a meleg levesből (hőkiegyenlítés). nehogy összerántsa a pudingot,végül állandó keverés mellett hozzáadjuk a tejszín másik felét.Ha kell cukorral,de citromlével feltétlenül ízesíteni kell. Ne legyen túl édes inkább savanykás jellegű. Azonnal (főként nyáron)le kell hűteni. Először hideg vízben utána hűtőszekrényben.
A hideg meggylevessel azonos módon ,természetesen más gyümölcsök felhasználásával készíthetünk vegyes gyümölcslevest, almalevest (ez esetben 5dkg mazsolát adunk hozzá),egres és ribizli levest.
Őszibarackból és aszalt szilvából (melyet kevés rumba áztatunk) különleges gyümölcslevest nyerünk ünnepi alkalmakra.
Érdekesség,hogy az ország északi részén,de talán máshol is melegen fogyasztják a gyümölcslevest. A 80’-as évek közepén meglátogattam Gyúró Pista barátomat Dédestapolcsányban és ebédre a felesége meleg gyümölcslevest tálalt aminél meglepőbb csak a leves betétje volt ,egyszerű mezei burgonyapürét tettek a tányérba és arra merték a levest. Emlékeim szerint rossz nem volt, legfeljebb érdekes.