Húsleves
A húsleves az egyik legegyszerűbb, legolcsóbb, legfinomabb és legegészségesebb leves. A kínai gyógyászat és az európai természetgyógyászat szerint a húsleves a legjobb gyógyszer a megfázására, hiszen tele van az immunrendszert védő vitaminokkal és ásványi anyagokkal, továbbá gyógyító hatású aminó savakkal. De még ha nem is vagyunk betegek, téli hideg estéken nincs jobb egy tányér forró húslevesnél…
Hozzávalók: kb 1,5-2 kg vegyes hús,ez lehet,marha rostélyos,sertés karajcsont, oldalas,pulykanyak, csirke far-hát,stb. 1 marhacsont, 5 db sárgarépa,4 db fehér répa, 1 zeller,1-2 karalábé, 3-4 gomba,1 cikk kelkáposzta, 1 fej vöröshagyma,1 gerezd fokhagyma,1 paprika,1 paradicsom, ételízesítő (1 ek.),só egész bors,víz
Elkészítés: A zöldségeket megtisztítjuk a répákat egészben hagyjuk és csak a vastagabb végüket vágjuk be kereszt alakban, mintegy 5-6 cm mélyen. A zellert és a karalábékat négyrét vágjuk . Hideg vízben feltesszük az előzetesen jól megmosott húst, egyet forr a keletkezett habot szűrővel leszedjük,majd hozzáadjuk a zöldségeket ,az ételízesítőt,a sót, a borsot és a többi zöldfélét majd lassú tűzön épp hogy gyöngyözzön elkészítjük a levest. Mikor elkészült leszűrjük, a húst és a zöldséget egy tálba tesszük, amit nem szoktunk elfogyasztani (hagyma,paradicsom,paprika)kidobjuk ,bár láttam már olyat is hogy volt rá jelentkező, levestésztát vagy más betétet készítünk,és forrón tálaljuk.
Húsleves főzés közben. Az edényen látható sötét folt nem szennyeződés, csak a leszedett hab maradéka. Nyilván egyetlen háztartásban sem cserélik ki az edényt, ha a levest lehabozták.
Itt kell megemlíteni a blansírozást mint konyha technikai műveletet,amit ugyan általában zöldségek esetében használunk, de a húsleves készítésénél is „bevethetjük”. A blansírozás előfőzést jelent. A húslevesnél a húst annyi vízben tesszük fel amennyi épp ellepi majd teljes lángon 5-10 percig forraljuk és ezt az első levet leöntjük a húst megmossuk és ezután hideg vízben a zöldségekkel együtt tesszük fel főni ,amíg felforr erősebb tűzön végül lassú tűzön főzzük készre.
A húsleves sózását lehetőleg a főzés elején intézzük el ,később már csak ha szükséges pótoljuk.